Ιστορική Αναδρομή
Οργανόγραμμα ΙΚΑ-ΕΤΑΜ
Ιστορική Αναδρομή ΙΚΑ-ΕΤΑΜ
Εξάπλωση του ΟΠΣ - ΙΚΑ στα Υποκαταστήματα
 
Αρχική σελίδα / Γενικές Πληροφορίες / Ιστορική Αναδρομή
Στην μακρόχρονη πορεία του το ΙΚΑ, από την ημέρα της ίδρυσής του, μέχρι σήμερα, πέρασε από διάφορες φάσεις ανάπτυξης και προσπάθειες εκσυγχρονισμού.

Ο σκοπός όμως δημιουργίας του ΙΚΑ, δεν άλλαξε. Το μόνο που άλλαξε, είναι τα ασφαλιστικά μεγέθη, όπως το πλήθος των εργοδοτών, ασφαλισμένων, συνταξιούχων καθώς και οι διάφορες κατηγορίες και ειδικότητες ασφαλισμένων.

Σήμερα, το ΙΚΑ είναι ο μεγαλύτερος ασφαλιστικός οργανισμός της χώρας. Διαθέτει σημεία εξυπηρέτησης πανελλαδικά (βλέπε σχετικό τηλεφωνικό κατάλογο) και απευθύνεται σε περίπου 6.000.000 άμεσα και έμμεσα ασφαλισμένους και περίπου 1.000.000 συνταξιούχους.

Την πορεία αυτή, το ΙΚΑ την οφείλει κατά ένα μεγάλο μέρος στις Διοικήσεις που πέρασαν, από την ημέρα της ίδρυσής του, μέχρι σήμερα. Έτσι ως ένα μικρό φόρο τιμής προς αυτούς που μόχθησαν και μοχθούν για το καλύτερο αύριο όλων μας, αναφέρουμε τους Διοικητές-Προέδρους Δ.Σ. του Ιδρύματος από το 1934 μέχρι σήμερα.

ΔΙΟΙΚΗΤΕΣ - ΠΡΟΕΔΡΟΙ Δ.Σ. ΙΚΑ
  1. Κανελλόπουλος Παναγιώτης1934 - 1935
  2. Κορώνης Σπύρος1936 - 1941
  3. Πουρνάρας Κωνσταντίνος1942
  4. Μαύρος Σπυρίδων1943 - 1944
      Δεν υπήρξε Δ.Σ.ΙΚΑ (αναστολή λειτουργίας)1944
  5. Βουδούρης Κωνσταντίνος1945
  6. Περάκης Κωνσταντίνος1946 - 1949
  7. Σολιώτης Σωτήριος1949 - 1951
  8. Στεφανίδης Δημοσθένης1951 - 10/11/1951
  9. Οικονομόπουλος Γεώργιος1951 - 1953
10. Θηβαίος Χρήστος1953 - 1954
11. Κεραμίδας Τριαντάφυλλος1954 - 22/07/1954
12. Ρικάκης Αντώνιος1954 - 1957
13. Κεραμίδας Τριαντάφυλλος1957 - 1959
14. Καποδίστριας Ιωάννης1959 - 1963
15. Τσουκάτος Ευάγγελος1964 - 1965
16. Δεληπέτρος Νικόλαος1965 - 19/05/1967
17. Νικολόπουλος Αργύριος20/05/1967 - 28/03/1974
18. Σταθόπουλος Αθανάσιος29/03/1974 - 09/08/1974
19. Κυριακόπουλος Ανδρέας1974 - 1976
20. Καρακατσάνης Αλέξανδρος1976 - 29/11/1977
21. Καββαδίας Γεώργιος1977 - 12/12/1979
22. Καραλής Αβέρκιος1979 - 05/11/1981
23. Σισσούρας Αρης1981 - 1984
24. Κιοσκλής Ελευθέριος1984 - 04/09/1985
25. Κατσανέβας Θεόδωρος1985 - 21/09/1987
26. Ιωαννίδης Φοίβος1987 - 1989
27. Χιώτης Γεώργιος1989 - 26/11/1993
28. Σολωμός Γρηγόριος1993 - 1999
29. Νεκτάριος Μιλτιάδης1999 - 11/06/2004
30. Βαρθολομαίος Ιωάννης12/06/2004 - 09/02/2007
31. Μέργος Γεώργιος09/03/2007 - 14/01/2009
32. Αμπατζόγλου Θεόδωρος11/02/2009 - 02/08/2010
33. Ροβέρτος Σπυρόπουλος03/08/2010 - 29/06/2015
34. Ιωάννης Θεωνάς ΑΠΟ 30/06/2015 - 27/08/2015
35. Διονύσιος - Χαράλαμπος Καλαματιανός ΑΠΟ 27/11/2015

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Κατά το χρονικό διάστημα Δεκέμβριος 1948 έως Ιούλιος 1950 Διοικητής του ΙΚΑ, βάσει του Α.Ν. 852/1948 και Νόμου 1367/1949 ήταν ο Αμερικανός κ. Ο. POWELL.

ΥΠΟΔΙΟΙΚΗΤΕΣ ΙΚΑ-ΕΤΑΜ
1957-1959  ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΓΑΪΤΑΤΖΗΣ ΕΩΣ 26/01/1959
1959  ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΤΣΟΥΚΑΤΟΣ ΑΠΟ 27/01/1959 ΕΩΣ 11/12/1959
1960  ------------  
1961  ΛΟΥΚΑΣ ΠΑΤΡΑΣ ΑΠΟ 16/03/1961 ΕΩΣ 24/07/1961
1962  ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΑΠΑΕΥΘΥΜΙΟΥ  
1963  ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΑΠΑΕΥΘΥΜΙΟΥ ΕΩΣ 20/11/1963
   ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΔΕΛΗΠΕΤΡΟΣ ΑΠΟ 21/11/1963
1964  ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΔΕΛΗΠΕΤΡΟΣ  
1965  ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΔΕΛΗΠΕΤΡΟΣ ΕΩΣ 27/08/1965
   ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΟ 07/01/1965
1966  ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ  
1967  ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΕΩΣ 10/06/1967
   ------------ ΑΠΟ 11/06/1967 ΕΩΣ 30/08/1974
1974  ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΑΒΒΑΔΙΑΣ ΑΠΟ 31/08/1974 ΕΩΣ 04/12/1974
1975-1980  ΑΓΓΕΛΟΣ ΤΟΥΡΝΙΚΗΣ  
1981  ΑΓΓΕΛΟΣ ΤΟΥΡΝΙΚΗΣ ΕΩΣ 20/11/1981
   ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΜΠΕΤΕΝΙΩΤΗΣ ΑΠΟ 08/12/1981
1982  ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΜΠΕΤΕΝΙΩΤΗΣ  
1983  ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΜΠΕΤΕΝΙΩΤΗΣ ΕΩΣ 06/01/1983
   ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΚΙΟΣΚΛΗΣ ΑΠΟ 07/01/1983
1984  ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΚΙΟΣΚΛΗΣ ΕΩΣ 12/04/1984
   ΛΥΚΟΥΡΓΟΣ ΛΙΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΟ 02/08/1984
1985  1) ΛΥΚΟΥΡΓΟΣ ΛΙΑΡΟΠΟΥΛΟΣ  
   Β΄ΘΕΣΗ 2) ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΜΥΡΛΗΣ - ΛΙΑΚΑΤΑΣ ΑΠΟ 12/12/1985
1986  1) ΛΥΚΟΥΡΓΟΣ ΛΙΑΡΟΠΟΥΛΟΣ  
   2) ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΜΥΡΛΗΣ - ΛΙΑΚΑΤΑΣ  
1987  1) ΛΥΚΟΥΡΓΟΣ ΛΙΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΕΩΣ 25/05/1987
  ΣΩΤΗΡΗΣ ΤΣΟΠΕΛΑΣ ΑΠΟ 26/05/1987 ΕΩΣ 26/11/1987
  ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΚΑΡΥΣΤΙΝΟΣ ΑΠΟ 01/12/1987
   2) ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΜΥΡΛΗΣ - ΛΙΑΚΑΤΑΣ  
1988  1) ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΚΑΡΥΣΤΙΝΟΣ  
   2) ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΜΥΡΛΗΣ - ΛΙΑΚΑΤΑΣ ΕΩΣ 18/01/1988
  ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΤΣΙΤΣΑΣ ΑΠΟ 26/01/1988
1989  1) ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΚΑΡΥΣΤΙΝΟΣ ΕΩΣ 7/1989
   2) ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΤΣΙΤΣΑΣ ΕΩΣ 7/1989
  ΧΡΗΣΤΟΣ ΡΟΥΠΑΚΙΩΤΗΣ ΑΠΟ 7/1989
1990  ΧΡΗΣΤΟΣ ΡΟΥΠΑΚΙΩΤΗΣ ΕΩΣ 01/03/1990
   ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΒΑΡΑΤΖΗΣ ΑΠΟ 23/05/1990
1991  1) ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΒΑΡΑΤΖΗΣ  
   2) ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΓΙΑΚΟΥΜΑΤΟΣ ΑΠΟ 11/09/1991
1992  1) ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΒΑΡΑΤΖΗΣ  
   2) ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΓΙΑΚΟΥΜΑΤΟΣ  
1993  1) ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΒΑΡΑΤΖΗΣ  
  ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΠΙΜΠΑΣ ΑΠΟ 11/1993
   2) ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΓΙΑΚΟΥΜΑΤΟΣ  
  ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΟ 11/1993
1994  1) ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΠΙΜΠΑΣ  
   2) ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ  
1995  1) ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΠΙΜΠΑΣ  
  ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΚΑΡΡΑΣ ΑΠΟ 12/1995
   2) ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ  
1996  1) ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΚΑΡΡΑΣ  
   2) ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ ΕΩΣ 11/1996
  ΧΡΥΣΟΥΛΑ ΧΑΡΙΣΙΟΥ ΑΠΟ 15/11/1996
1997  1) ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΚΑΡΡΑΣ  
   2) ΧΡΥΣΟΥΛΑ ΧΑΡΙΣΙΟΥ  
1998  1) ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΚΑΡΡΑΣ  
   2) ΧΡΥΣΟΥΛΑ ΧΑΡΙΣΙΟΥ  
1999  1) ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΚΑΡΡΑΣ  
   2) ΧΡΥΣΟΥΛΑ ΧΑΡΙΣΙΟΥ  
   Γ΄ ΘΕΣΗ 3) ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΤΡΟΒΑΣ ΑΠΟ 3/1999
2000  1) ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΚΑΡΡΑΣ ΕΩΣ 6/2000
   2) ΧΡΥΣΟΥΛΑ ΧΑΡΙΣΙΟΥ  
   3) ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΤΡΟΒΑΣ ΕΩΣ 7/2000
  ΕΥΡΥΔΙΚΗ ΧΑΤΖΗΑΝΔΡΕΟΥ ΑΠΟ 07/07/2000
2001  1) ΧΡΥΣΟΥΛΑ ΧΑΡΙΣΙΟΥ  
   2) ΕΥΡΥΔΙΚΗ ΧΑΤΖΗΑΝΔΡΕΟΥ  
2002  1) ΧΡΥΣΟΥΛΑ ΧΑΡΙΣΙΟΥ  
   2) ΕΥΡΥΔΙΚΗ ΧΑΤΖΗΑΝΔΡΕΟΥ  
2003  1) ΧΡΥΣΟΥΛΑ ΧΑΡΙΣΙΟΥ  
   2) ΕΥΡΥΔΙΚΗ ΧΑΤΖΗΑΝΔΡΕΟΥ ΕΩΣ 06/07/2003
2004  ΧΡΥΣΟΥΛΑ ΧΑΡΙΣΙΟΥ  
   1) ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΥΡΖΟΠΟΥΛΟΣ Α΄ ΑΠΟ 08/06/2004
   2) ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΥ Β΄ ΑΠΟ 08/06/2004
   3) ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΑΜΠΑΤΖΟΓΛΟΥ Γ΄ ΑΠΟ 08/06/2004
2005  1) ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΥΡΖΟΠΟΥΛΟΣ Α΄  
   2) ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΥ Β΄ ΕΩΣ 22/10/2005
   3) ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΑΜΠΑΤΖΟΓΛΟΥ Γ΄  
2006  1) ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΥΡΖΟΠΟΥΛΟΣ Α΄  
   2) ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΑΜΠΑΤΖΟΓΛΟΥ Γ΄  
2007  1) ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΥΡΖΟΠΟΥΛΟΣ Α΄  
   2) ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΒΛΑΧΟΣ Β΄ ΑΠΟ 11/06/2007
   3) ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΑΜΠΑΤΖΟΓΛΟΥ Γ΄  
2008  1) ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΥΡΖΟΠΟΥΛΟΣ Α΄  
   2) ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΒΛΑΧΟΣ Β΄  
   3) ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΑΜΠΑΤΖΟΓΛΟΥ Γ΄  
2009  1) ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΥΡΖΟΠΟΥΛΟΣ Α΄  
   2) ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΒΛΑΧΟΣ Β΄  
   3) ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΛΙΑΠΗΣ ΑΠΟ 1/2009 ΕΩΣ 9/2009
   4) ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΑΜΠΑΤΖΟΓΛΟΥ Γ΄ ΕΩΣ 2/2009
   5) ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΕΝΤΟΜΑΣ ΑΠΟ 5/2009 ΕΩΣ 9/2009
2010  1)ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΥΡΖΟΠΟΥΛΟΣ Α΄  
   2) ΚΩΝ/ΝΟΣ ΝΙΚΟΛΗΣ ΑΠΟ 7/2010
   3) ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΠΑΤΣΟΥΡΗΣ ΑΠΟ 7/2010
   4) ΙΩΑΝΝΗΣ ΣΑΡΙΒΟΥΓΙΟΥΚΑΣ ΑΠΟ 7/2010
2011  1) ΚΩΝ/ΝΟΣ ΝΙΚΟΛΗΣ ΕΩΣ 27/12/2011
   2) ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗ ΑΠΟ 28/12/2011
   3) ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΠΑΤΣΟΥΡΗΣ  
   4) ΙΩΑΝΝΗΣ ΣΑΡΙΒΟΥΓΙΟΥΚΑΣ  
2012  1) ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΠΑΤΣΟΥΡΗΣ  
   2) ΙΩΑΝΝΗΣ ΣΑΡΙΒΟΥΓΙΟΥΚΑΣ  
   3) ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗ  
2013  1) ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΠΑΤΣΟΥΡΗΣ  
   2) ΙΩΑΝΝΗΣ ΣΑΡΙΒΟΥΓΙΟΥΚΑΣ ΕΩΣ 14/02/2013
  ΚΩΝ/ΝΟΣ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΑΠΟ 15/02/2013
   3) ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗ  
2014  1) ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΠΑΤΣΟΥΡΗΣ  
   2) ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΕΩΣ 18/12/2014
   3) ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗ  
2015  1) ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΠΑΤΣΟΥΡΗΣ ΕΩΣ 09/06/2015
  ΙΩΑΝΝΗΣ ΔΟΥΚΑΣ ΑΠΟ 10/06/2015
   2) IΩΑΝΝΗΣ ΘΕΩΝΑΣ ΑΠΟ 02/03/2015 ΕΩΣ 29/06/2015
  ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΙΑΝΟΣ ΑΠΟ 30/06/2015 EΩΣ 26/11/2015
   3) ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗ  
2016  1) ΙΩΑΝΝΗΣ ΔΟΥΚΑΣ ΕΩΣ 26/06/2016
  ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΑΛΑΝΗΣ ΑΠΟ 27/06/2016
   2) ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗ  

* Η πρώτη θέση Υποδιοικητή ΙΚΑ συστάθηκε με το Β.Δ. 11/15-7-1957 (ΦΕΚ 125/5-7-1957 τ. Α΄)
** Η δεύτερη θέση Υποδιοικητή ΙΚΑ συστάθηκε με το Ν. 1573/1985 (ΦΕΚ 201/28-11-1985 τ. Α΄)
*** Η τρίτη θέση Υποδιοικητή ΙΚΑ συστάθηκε με το Ν. 2676/1999 (ΦΕΚ 1/5-1-1999 τ. Α΄)
 Επιστροφή |  Κορυφή
   
 Όροι Χρήσης   Copyright © 2001-2017 ΙΚΑ-ΕΤΑΜ